Coachmen RV Clipper ROK 11000ROK Travel Trailer For Sale
  • Clipper ROK 11000ROK Floorplan Image
    Take a Virtual Tour
    Coachmen Clipper ROK travel trailer 11000ROK highlights:
    • Storage Cabinets
    • Rear Hatch Kitchen
    • Sleeps Two
    • 9' Power Awning
    • Portable Table
    This travel trailer features a little more interior space since you can move between the two twin beds with storage, and there is a portable table where you can dine together. You'll find an overhead cabinet at the outdoor kitchen, along with a storage cabinet up front and a wardrobe. The cassette toilet will add even more convenience, and there is an optional wet bath available as well. The rear hatch kitchen includes a pull-out griddle and grill combo cooktop, a 3.3 cu. ft. 12V refrigerator, and a microwave oven. There is also a hot and cold faucet and multiple overhead storage cabinets for spices, utensils, and more!
    These Clipper ROK travel trailers allow you to camp anywhere you want, even off the beaten path a bit. Each model features electric brakes, easy lube axles, and 15" off-road heavy-duty tires. There are frame-mounted stabilizer jacks to help keep your unit secure, and the outside shower with hot/cold water will come in handy when rinsing off hiking gear. A 5K BTU A/C unit and 20K BTU propane furnace will keep you comfortable as you camp, and there are 12V outlets along with 110V outlets to keep your electronics charged. An optional roof top tent can be added if you're needing additional sleeping space, and if you choose the optional Solar Package with a 200W panel and 30A solar controller, you can enjoy off-grid capabilities!
    Have a question about this floorplan?
    Contact Us
    Specifications
    Sleeps 2
    Length 16 ft 1 in
    Ext Width 8 ft 4 in
    Ext Height 8 ft
    Hitch Weight 265 lbs
    GVWR 3765 lbs
    Dry Weight 2419 lbs
    Cargo Capacity 1346 lbs
    Fresh Water Capacity 26 gals
    Tire Size 15"